produkty

Servis jerabu

Provadime :
Montaze
Revize strojni , elektro

Skoleni obsluhy
tel. (+420)604620304

jaros@serviszz.cz

Kontakt

š
Ing.Zdenek Jarosš
Nova Loucna 204
Hradek nad Nisou 46334
tel. (+420)604 620 304 mail:jaros@serviszz.cz

Přetěžovací zařízení EPZ 002

Pro všechny typy mostových jeřábů a pro věžové jeřáby typu :

MB1030,MB1030.1,MB1030.11,MB80/100,MB100/160,
MB1034,MB2034,MB 27431,MB1645,RDK300 a řady atypů ( Potain , SMK .. )


EPZ 002 V2.0

EPZ002 v2.0

Slučuje multifunkčnost a spolehlivost moderní elektroniky s důrazem na jednoduchost nastavení , kalibraci , montáž . Základem zařízení je mikroprocesorový systém zahrnující zatěžovací charakteristiky , zvláštnosti jednotlivých typů jeřábů , interakci s uživatelem . EPZ 002 může pracovat jak v kabině horní , kde jsou senzory - siloměr a aripot - zapojeny přímo do centrály , bez nutnosti zesilovače (jako u staršího EPV) , tak v kabině spodní , kdy jsou senzory zapojeny do měřícího modulu umístěného v horní kabině , napájeného a komunikujícího s centrálou 4 žilovým stíněným kabelem určeným pro venkovní prostředí ( outdoor ).

Možné kombinace umístění centrály EPZ002 jsou :

-Centrála umístněna v horní kabině , senzory zapojeny přímo do centrály
-Centála umístěna v horní kabině , siloměr umístěn na konci výložníku , aripot do centrály
-Centrála umístěna ve spodní kabině , senzory zapojeny do měřícího modulu napájeného z centrály a komunikující s centrálou průmyslovou sběrnicí RS485 se zabezpečeným protokolem komunikace .
-Centrála je umístěna mimo jeřáb ,např. v kanceláři - toto je kombinace bezdrátového přenostu dat , bezdrátový příjem měřených dat a bezdrátové povely přetěžovacímu systému , siréně , přepínání převodu apod . Tato varianta používá radiové přenosové moduly spojené s měřícím a akčním členem

Použité snímače :
Snímač P20/2 2.2 kN ( pro MB1030 ) až 100 kN např.( výrobce RUKOV - fa. INKAVO - Ing. Vojta ) , 10-ti otáčkový precizní potenciometr ( dříve aripot ). Provádíme i repase převodové skříně měřidla vyložení . Pokud jsou původní snímače zcela funkční , je možno použít přímo tyto prvky . Při instalaci nového zařízení doporučujeme ovšem i výměnu měřících prvků .


Zobrazované a hlášené hodnoty

example graphic
 • - žlutý displej - okamžitá hmotnost [t]
 • - červený displej - max. zatížení v místě vyložení [t]
 • - zelený displej - radius vyložení na 10cm [m]
 • - zelená LED - přepnutí II běh , nebo komunikace
 • - žlutá led - zatížení dosahuje povolené hranice
 • - červená led - přetížení
 • - zobrazení vstupních měřených údajů
 • - chybová hlášení vada siloměru - přerušení kteréhokoli vodiče , nebo vnitřní poruchy
 • - chybová hlášení vada aripotu - přerušení , nebo uvolnění měřidla vzdálenosti
 • - chybová hlášení komunikace - při přerušení komunikačního kabelu (je-li použit )


Popis funkce EPZ 002

example graphic

Elektronické přetěžovací zařízení měří zatížení v laně a vzdálenost břemene od vertikální osy , tyto hodnoty vyhodnocuje mikroprocesor a na základě zvolené charakteristiky rozhoduje o přepnutí spojek , výstraze sirénou či odpojení přetěžovacího relé . Před uvedením do provozu je nutno systém zkalibrovat . Tato funkce je velmi jednoduchá a spočívá v zadání mezí vyložení jeřábu v případě kalibrace dráhy a v zadání známé hmotnosti v případě kalibrace břemene .Kalibrační hodnoty jsou uloženy v pevné peměti a jsou tedy trvale neměnné . Celý systém je modulární a lze přizpůsobit i na atypické stroje změnou softwaerového vybavení . Pro zadávání hodnot , testy a interakci s obsluhou slouží vodotěsná membránová klávesnice . Celý cyklus měření , vyhodnocení a zásahu je menší než 0.1 sec , proto lze zachytit i velmi dynamické děje , jako jsou rázy břemene , rychloposuv břemene směrem od věže apod . V případě přetížení , popř . chybových stavů jsou zablokovány pohyby zvyšující klopný moment . Při výměně měřících prvků je nutno systém znovu zkalibrovat , doporučujeme kontrolovat hodnoty měřeného vyložení a hmotnosti minimálně 1x za rok . Obsluha má k dispozici testovací tlačítka sirény a test přetížení , kteréžto testy je nutno provádět před započetím prací . ( možné umístění klemy přetěžovacího relé )
EPZ 002 je certifikováno zkušebním ústavem EZÚ Praha Troja.

Referenční zákazníci

 • CRANESERVICE s.r.o Brno
 • KONSES ZZ s.r.o Ostrava Nová Ves
 • BKP Stavební stroje s.r.o Pardubice
 • FILINGER a.s. Liberec
 • První podještědská stavební s.r.o Liberec
 • MONT OCEL KONSTRUCT v.o.s Jablonné v Podještědí
 • MOREZ Pardubice


Elektronika , vývoj software